Béren felül

Kattints a bérkérdőívre, utat vagy pénzt nyersz!

 

Az EU-ban a multinacionális vállalatok nagyobb prémiumot adnak, mint a helyi cégek

Magyarország és Lengyelország: a termelés koncentrációja a legnagyobb multinacionális vállalatok kezében magasabb, mint az uniós átlag


A WageIndicator adatok a 2009. februárjában megjelent WIBAR-2 jelentésben azt támasztják alá, hogy a belgiumi, finnországi, németországi, magyarországi, hollandiai, lengyelországi, svédországi és nagy-britanniai jelenlétű multinacionális vállalatok esetében a kereset jelentős hányadát teszi ki a béren felül a prémium vagy egyéb jutalom. A legmagasabb a jutalmak a magas hozzáadott érték által jellemzett iparágakban vannak, így az elektronikai ágazatban, a gépgyártásban, az IT szektorban, a pénzügyi ágazatban. Lengyelország és Németország kivételével azokban az országokban, ahol a legnagyobb a multinacionális és a hazai vállalatok között a különbség a prémium nagyságát illetően, a közlekedésben és a kiskereskedelemben kapják a legalacsonyabb jövedelmet (és prémiumot) a multinacionális vállalatok. Ezekben az országokban ugyanakkor a prémium a legmagasabb a legkisebb és a legnagyobb vállalatoknál. A közepes méretű vállalatok (100-500 fő) lényegesen alacsonyabb prémiumot fizet. Feltételezhetően a magasabb multinacionális vállalatoknál elérhető prémium nemcsak a vállalatok általában nagy méretének köszönhető, hanem a hazainál korszerűbb technológiának és a specifikus HR vezetésnek.

WIBAR-2 projekt 7. számú jelentése a 4,204 multinacionális vállalat felmérésén alapszik, amelynek adataiból egy adatbázis hozott létre az Amszterdami Egyetem AIAS intézete, amely a WageIndicator team-mel szoros együttműködésben dolgozik. A felmért multinacionális vállalatok 56%-a négy anyaországot képviselnek. Az első az USA (18%), majd Németország következik (14.5%), Franciaország (13%) és Nagy-Britannia (10.5%). A jelentés igazolja a multinacionális vállalatok nemzetköziesedésének és diverzifikációjának sokféleségét ágazatok szerint. Ugyanakkor az világos, hogy iparáganként tapasztalható a koncentráció, egy-egy multinacionális vállalat koncentrált részaránya az ágazati termelésben, s ez tulajdonképpen árulkodik az egy-egy országot jellemző piaci struktúráról is. Sőt két ország – Magyarország és Lengyelország esetében – átlag feletti részesedést lehet tapasztalni a legnagyobb multinacionális vállalatok termelésben való részesedését illetően!

További részleteket lásd angolul:
Report on the AIAS Multinational Enterprise (MNE) Database
2009. 02. 14.

Images

Loading...