Családi Felelősségvállalás

This page was last updated on: 2023-12-03

Apasági pótszabadság

Az apának gyermeke születése esetén, legkésőbb a születést követő második hónap végéig, öt, ikergyermekek születése esetén hét munkanap pótszabadság jár, amelyet kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. A szabadság akkor is jár, ha a gyermek halva születik vagy meghal.

A pótszabadságot a kormány a központi költségvetésből finanszírozza és nem a munkaadó. A 2013-as  CIII törvény szerint az apasági pótszabadság akkor is jár, ha a dolgozó még nem töltött el egy teljes évet az adott munkahelyen. 

A 351/2014 (XII.29.) kormányrendelet az apáknak kiegészítő szabadságot biztosít a közszektorban és a honvédségnél a gyermek születési bizonyítványának kiállítását követően.

Gyermek születése vagy örökbefogadása esetén az apa tíz munkanap apasági szabadságra jogosult, amelyet legkésőbb a születést vagy az örökbefogadás véglegesítését követő második hónap végén vehet igénybe. Ez egy fizetett szabadság, és az apa belátása szerint legfeljebb két részben vehető igénybe. Ezenkívül a munkavállaló jogosult apasági szabadságra a gyermek halvaszületése vagy halála esetén. Apasági szabadsága alatt adott értesítéssel a munkáltató nem mondhat fel a munkavállalónak.

(2012. I. törvény a munka törvénykönyvéről 65. és 118. paragrafus; 351/2014 (XII.29.) kormányrendelet)

Szülői szabadság

2012. I. törvény a munka törvénykönyvéről  rendelkezik a szülői szabadságról. A munkavállaló gyermeke harmadik életéve betöltéséig - a gyermek gondozása céljából - fizetés nélküli szabadságra jogosult, amelyet a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni. Továbbá, a munkavállalónak gyermeke személyes gondozása érdekében fizetés nélküli szabadság jár a gyermek tízedik életéve betöltéséig a gyermekgondozási segély folyósításának tartama alatt.

Az örökbefogadó szülők a gyermek elhelyezésének kezdetétől számítva három év, illetve, ha a gyermek három évesnél idősebb, hat hónap fizetés nélküli szabadságra jogosultak.

Módosították a Munka Törvénykönyvének 55. cikkét, amely lehetővé teszi az örökbefogadó szülők számára szabadság kivételét. Legfeljebb 10 nap szabadság kivételére jogosultak. A szülők ezeket a napokat az örökbefogadást intéző szervezet által kiállított igazolástól számított 90 napon belül vehetik igénybe.

A munkavállalónak negyvennégy munkanap szülői szabadságra jogosult, amíg gyermeke el nem éri a három éves korát. A szülői szabadság igénybevételének jogosultsági kritériuma legalább egy év folyamatos munkaviszony.

A munkáltató nem halaszthatja el a szabadság kezdési dátumát, és nem szakíthatja meg a már megkezdett szabadságot. A munkáltató nem szakíthatja meg a már megkezdett szülői szabadságot.

Forrás: 2012. I. törvény a munka törvénykönyvéről 128 & 130 paragrafusok; a 2023-ban módosított 2012. évi Munka Törvénykönyve 118/A., 123., 146. §-ai.

Rugalmas munkavégzés lehetősége a kisgyermekes szülőknek és más családi kötelzettséggel bíróknak

Nincs specifikus rendelkezés a kisgyermeket nevelők rugalmas munkavégzését illetően, azonban a Munka törvénykönyve lehetővé teszi a „kötetlen munkavégzést” bizonyos esetekben. A vezető munkarendje kötetlen. Távmunkában dolgozók, munkát megosztók munkarendje kötetlen.

2014 január elsejétől a kötetlen munkavégzés meghatározása módosul. Ettől az időponttól kezdve csak az minősül kötetlen munkavégzésnek, amikor a munkaadó írásban felhatalmazza a dolgozót, hogy teljes mértékben önállóan oszthatja be a munkavégzésének idejét. A munkarend kötetlen jellegét nem érinti, ha a munkavállaló a munkaköri feladatok egy részét sajátos jellegüknél fogva meghatározott időpontban vagy időszakban teljesítheti.

A Munka Törvénykönyve 61. cikke (3) bekezdésének 2020. január 1-jétől alkalmazandó módosításával összhangban a részmunkaidős foglalkoztatás lehetőségét a gyermek(ek) hatéves koráig kiterjesztette. A munkáltató a munkavállaló ajánlatára a gyermek négyéves koráig - három vagy több gyermeket nevelő munkavállaló esetén a gyermek hatéves koráig - köteles a munkaszerződést az általános teljes napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani.".

A munkavállaló kérésére a munkáltató köteles a munkaszerződést részmunkaidőssé módosítani úgy, hogy egyenértékű legyen a teljes munkaidős munkanap felével addih, míg a gyermek el nem éri a négyéves kort. Három vagy több gyermeket nevelő munkavállaló esetében ez a rendelkezés addig terjed ki, míg a gyermek el nem éri a hatéves kort.

Amíg a munkavállaló gyermeke nem éri el a nyolcéves kort, vagy gondozást nyújtó munkavállaló esetében (a munkaviszony első hat hónapjának kivételével) a következő kiigazítások történhetnek a munkavégzés helyére vonatkozóan:

  1. a munkavégzés helyének megváltoztatása,
  2. a munkarend módosítása,
  3. távfoglalkoztatás vagy
  4. részmunkaidős foglalkoztatás.

A munkavállalónak írásban kell indokolnia a kérelmet, és fel kell tüntetnie a szerződésmódosítás preferált dátumát.

Forrás: A 2022-ben módosított, 2012. évi Munka Törvénykönyve 61., 96., 197., 199., 209. §-ai

A foglalkoztatás körülményeinek szabályozása

  • 2012. évi I. törvény a munka törvénykönyvéről ( 2013-ban a 2013. évi CIII törvénnyel módosítva) / Labour Code, 2012 (amended in 2013 by Act CIII of 2013)

Images

Loading...